Mladi i njihova koža: Od Clearasila do skupocjenih krema, što se dogodilo?

3 min read

GDJE su nestali dani kada je briga za tinejdžersku kožu značila jedino posjedovanje bočice Clearasila za hitne slučajeve? Današnji tinejdžeri koriste proizvode za njegu kože koji zvuče kao inventar u prestižnim trgovinama poput Space NK. Drunk Elephant, Glow Recipe, Sol de Janeiro – ovi skupocjeni brendovi sada su jednako omiljeni među 14-godišnjacima kao i među onima u četrdesetima. Istraživanje koje je prošle jeseni proveo Piper Sandler među 5.690 tinejdžera otkrilo je da su izdaci za proizvode za njegu kože porasli za 19 posto u odnosu na prošlu godinu.

 

Kreme protiv starenja za mlade

Uzbuđenje oko skupih brendiranih proizvoda gotovo je adolescentni obred prolaska, ali dok su tenisice i torbe uglavnom neutralne po pitanju dobi, vrhunska njega kože često je namijenjena starijoj populaciji s vrlo specifičnim brigu o kompleksiji. Prošli tjedan, vodeći britanski dermatolozi upozorili su da djeca već od 10 godina vrše pritisak na roditelje da im kupuju ove skupe proizvode, koji često sadrže moćne sastojke poput retinola, kiselina ili vitamina C, namijenjene minimiziranju bora i liječenju pigmentacija od godina sunčanja – nešto što ne bi trebala biti briga prosječnog tinejdžera. Zašto su onda proizvodi protiv starenja iznenada stekli kultni status među djecom koja, pa, uopće nisu ostarela?

 

Dr. Anjali Mahto, konzultantska dermatologinja i osnivačica klinike Self London, primjećuje “definitivno povećanje broja tinejdžera koji dolaze u moju kliniku zabrinuti zbog anti-aginga”. Jedan od razloga za ovu preuranjenu opsjednutost bora “definitivno je potaknut društvenim medijima, posebice TikTokom, gdje se tinejdžeri izlažu influencerima koji prikazuju svoje opsežne, često nepotrebne rutine za njegu kože”.

 

Influenceri koji potiču

Generacija Alfa, rođena od 2010. nadalje, odrasla je potpuno uronjena u digitalnu kulturu. Njima nije potrebno prelistavati časopise za tinejdžere kako bi došli do upitnih savjeta o ljepoti. Umjesto toga, imaju pristup satima videa “pripremi se sa mnom”, u kojima fotogenični influenceri nanose razne serume na već blistava lica, spominjući moćne aktivne sastojke na način koji ih čini težnjenim.

 

Međutim, upitno je koliko 90 sekundi doista može pravilno objasniti sve nijanse korištenja sastojka poput retinola, koji može biti blagoslov u borbi protiv akni pod nadzorom dermatologa, ali nije nešto što bi itko, a kamoli 12-godišnjak, trebao početi koristiti bez razmišljanja. Prekomjerna upotreba može dovesti do iritacije, crvenila i povećane osjetljivosti na sunce.

 

Osim potencijalnih problema s kožom, stručnjake brine i psihološki učinak. “Moj glavni problem ovdje je psihološki učinak,” kaže dr. Mahto. “Ne mislim da to potiče zdrav odnos prema starenju.” Ovo je svakako izvor zabrinutosti i za roditelje. “Standardi ljepote kojima teži generacija moje kćeri jako me brinu,” kaže jedan roditelj.

 

Kako smo uspjeli stvoriti svijet u kojem djeca koja su tek počela živjeti već razmišljaju o tome kako sačuvati svoju mladost?

 

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours